SOUTH CENTRAL CALHOUN
ACTIVITY PLANNER

DEC 2019

January 2020

FEB 2020

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

School Start Times

Elementary-8:10 am
Middle School-8:14 am
High School -8:25 am

School End Times

Elementary-3:20 pm
Middle School-3:20 pm
High School
3:15 (RC Shuttle), 3:30 pm

1

New Year's Day
Winter Break

2

Classes Resume

3

JVR Boys/JV Girls/JV Boys BB vs. Sioux Central @ Lake City 5:00 pm

4

5

 

 

6

MS BB vs. East Sac County 4:00 pm
Boys-Lake City, Girls-Lake View
JV Girls/JV Boys BB vs. MVAOCOU @ Rockwell City 4:00 pm
BB vs. MVAOCOU @ Rockwell City 6:30 pm

7

MS Boys BB vs. Southeast Valley 4:00 pm
Boys-Burnside, Girls-Lake City
JV Girls/JVR Boys BB vs. OABCIG @ Rockwell City 4:00 pm
BB vs. OABCIG @ Rockwell City 6:30 pm
Wrestling vs. Woodbury Central, Okoboji & Alta-Aurelia @ Alta 6:15 pm

8

9

MS BB vs. Pocahontas Area 4:00 pm
Boys-Pocahontas Elementary, Girls-Rockwell City

10

End of 1st Semester
BB @ St. Mary's (Storm Lake) 6:00 pm

11

NCIBA HS Honor Band @ ICCC
JV Wrestling Tournament @ Ogden 9:00 am
Wrestling @ Coon Rapids-Bayard Tournament 10:00 am
Boys Swimming @ Johnston Invitational 11:00 am

12

 

 

13

NO SCHOOL (Teacher In-Service)
JV Wrestling Tourney @ Emmetsburg 5:00 pm
JV Girls/JV Boys BB vs. Alta-Aurelia @ Lake City 6:00 pm

14

3rd Quarter Begins
Wrestling vs. Manson-NW Webster & Emmetsburg @ Rockwell City 6:00 pm
BB @ Humboldt 6:15 pm

15

Athletic Boosters Meeting @ HS Cafeteria 7:00 pm

16

MS BB vs. Southeast Valley 4:00 pm
Boys-Rockwell City, Girls-Burnside

17

BB vs. Alta-Aurelia @ Rockwell City 6:00 pm

18

JV Girls Basketball Tournament @ Newell 9:00 am
Girls High Hoops Basketball Tournament @ MS Gym 9:00 am-6:00 pm
Twin Lakes Conference Wrestling Tournament @ BVU (Storm Lake) 10:00 am
Boys Swimming @ Fort Dodge Invitational 12:30 pm

19

 

 

20

MS Wrestling Practice Begins
JV Wrestling Tourney @ Storm Lake 5:00 pm
JVR Boys/JV Girls/JV Boys BB @ Ridge View (Schaller) 5:00 pm
School Board Meeting @ Lake City 6:00 pm

21

JVR Boys/JV Boys BB @ Pocahontas 4:00 pm
BB @ Pocahontas 6:00 pm
Boys Swimming @ Boone 6:00 pm
Wrestling vs. AC/GC, Baxter & Woodward-Granger @ Rockwell City 5:30 pm

22

TLC Conference Speech Day @ Alta 8:00 am

23

Iowa Lakes Jazz Festival @ Estherville
FFA Meeting @ Ag Building 6:00 pm

24

JVR Boys BB @ Sioux Central (Sioux Rapids) 4:30 pm
BB @ Sioux Central (Sioux Rapids) 6:00 pm
OABCIG Wrestling Tourney @ Ida Grove 4:30 pm

25

Boys High Hoops Basketball Tournament @ MS & HS Gyms 8:00 am-7:00 pm
OABCIG Wrestling Tourney @ Ida Grove 9:30 am
District Large Group Speech @ TBA
Boys Swimming @ CB Lewis Central Invitational 2:30 pm
FCA Meeting @ Mr. Schaefer's 6:30-10:00 pm

26

27

JVR Boys/JV Girls/JV Boys BB vs. Southeast Valley @ Lake City 5:00 pm
FFA Proficiences Due

28

JV Girls/JV Boys BB @ West Bend-Mallard (West Bend) 4:00 pm
BB @ West Bend-Mallard (West Bend) 6:00 pm
Wrestling vs. East Sac County, West Bend-Mallard & Sioux Central @ Lake View 6:00 pm

29

TLC AD Meeting @ Pocahontas 9:30 am

30

Boys Swimming vs. Storm Lake & Spencer @ Spencer 6:30 pm

31

SCC Youth Wrestling Tournament @ Rockwell City 4:00 pm
JV Girls/JV Boys BB vs. Newell-Fonda @ Lake City 4:00 pm
BB vs. Newell-Fonda @ Lake City 6:30 pm

 

Created by HTMLCAL

Generated Mon Jun 03 13:47:56 2013

Aug | Sep | Oct | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr | May | Jun | Jul