SOUTH CENTRAL CALHOUN
ACTIVITY PLANNER

DEC 2017

January 2018

FEB 2018

Sun

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

1

New Year's Day

 2

Winter Break

3

Classes Resume

4

MS BB vs. PAC 4:00 pm Boys-Pomeroy, Girls-Rockwell City
JVR Boys/JV Boys BB vs. Fort Dodge @ Lake City 6:00 pm

5

BB @ St. Mary's (Storm Lake) 6:00 pm

6

NCIBA HS Honor Band @ ICCC
JV Wrestling Tournament @ Ogden 9:00 am
Wrestling @ Coon Rapids-Bayard Tournament 10:00 am
Boys Swimming @ Johnston Invitational 11:00 am

7

 

 

8

JV Wrestling Tournament @ Emmetsburg 5:00 pm
JVR Boys/JV Boys BB vs. Alta-Aurelia @ Lake City 6:00 pm

9

MS Boys BB @ St. Mary's (Storm Lake) 4:00 pm
Wrestling vs. Manson-NW Webster & Emmetsburg @ Barnum 6:00 pm
BB @ Humboldt 6:15 pm
Fine Arts Booster Meeting @ Lake City 7:00 pm

10

TLC AD Meeting @ Pocahontas 9:30 am
 

11

MS BB vs. Southeast Valley 4:00 pm Boys-Rockwell City, Girls-Burnside

12

End of 1st Semester
BB vs. Alta-Aurelia @ Rockwell City 6:00 pm

13

Girls High Hoops Basketball Tournament @ MS Gym 9:00 am-6:00 pm
Twin Lakes Conference Wrestling Tournament @ Gowrie 10:00 am
Boys Swimming @ Fort Dodge Invitational 12:30 pm

14

 

 

15

NO SCHOOL (Teacher In-Service)
JV Wrestling Tourney @ Storm Lake 5:00 pm
JVR Boys/JV Girls/JV Boys BB @ Schaller 5:00 pm
School Board Meeting @ Lake City 7:00 pm

16

3rd Quarter Begins
MS Wrestling Practice Begins
JVR Boys/JV Boys BB vs. PAC @ Rockwell City 4:00 pm
BB vs. PAC @ Rockwell City 6:00 pm
Boys Swimming @ Boone 6:00 pm
Wrestling vs. AC/GC & Greene County @ Guthrie Center 6:00 pm

17

TLC Conference Speech Day @ Alta 8:00 am
Athletic Boosters Meeting @ HS Cafeteria (Lake City) 7:00 pm

18

Iowa Lakes Jazz Festival @ Estherville

19

JVR Boys BB @ Sioux Rapids 4:15 pm
OA-BCIG Wrestling Tourney @ Ida Grove 4:30 pm
BB @ Sioux Rapids 6:00 pm

20

Boys High Hoops Basketball Tournament @ MS & HS Gyms 8:00 am-7:00 pm
OA-BCIG Wrestling Tourney @ Ida Grove 9:30 am
District Large Group Speech @ TBA
Boys Swimming @ CB Lewis Central Invitational 10:00 am
FCA Meeting @ Mr. Schaefer's 6:30-10:00 pm

21

 

 

22

JVR Boys/JV Girls/JV Boys BB vs. Southeast Valley @ Lake City 5:00 pm

23

JV Girls/JV Boys BB @ West Bend 4:00 pm
BB @ West Bend 6:00 pm
Wrestling vs. East Sac County, West Bend-Mallard & Sioux Central @ Rockwell City 6:00 pm

24

Art Day Organizational Meeting @ ICCC (Fort Dodge) 10:00 am

25

Boys Swimming vs. Storm Lake & Spencer @ Spencer 6:30 pm

26

SCC Youth Wrestling Tournament @ Rockwell City 4:00 pm
JV Girls/JV Boys BB vs. Newell-Fonda @ Lake City 4:00 pm
BB vs. Newell-Fonda @ Lake City 6:00 pm

27

South Central Calhoun Dual Wrestling Tournament @ Rockwell City 10:00 am

28

29

MS Wrestling @ Pocahontas 4:00 pm
FFA Meeting @ Ag Building 6:30 pm

30

BB vs. Southeast Valley @ Rockwell City 6:00 pm

31

School Start Times

Elementary-8:10 am
Middle School-8:14 am
High School -8:25 am

School End Times

Elementary-3:20 pm
Middle School-3:20 pm
High School
2:58 (RC Shuttle), 3:30 pm

 

Created by HTMLCAL

Generated Mon Jun 03 13:47:56 2013

Aug | Sep | Oct | Nov | Dec | Jan | Feb | Mar | Apr | May | Jun | Jul